SAMFUNN | AI og sikkerhet

FORBUD: Folketingets ansatte og folkevalgte får forbud mot å benytte det kinesiske KI-verktøyet Deepseek. (Foto: Istock.com/herstockart)

Danske folkevalgte får ikke bruke Deepseek

Politikere og ansatte i det danske Folketinget får ikke ta i bruk det kinesiske KI-verktøyet Deepseek, opplyser Folketingets ledelse.

Forbudet begrunnes med sikkerhetshensyn. Frykten er at Deepseek kan brukes til å få tilgang til Folketingets datamaskiner. Tidligere har ledelsen frarådet bruk.

Deepseek er allerede forbudt på jobbdatamaskiner til statlig ansatte. For dem i Folketinget vil forbudet gjelde på alle enheter man har fått utdelt fra nasjonalforsamlingen, blant dem telefoner, nettbrett og datamaskiner.

Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) har også frarådet norske virksomheter å tillate Deepseek på IT-utstyr med tilgang til arbeidsrelaterte systemer.

Deepseek hevder deres tekstrobot R1 ble utviklet for en brøkdel av hva det har kostet å utvikle andre tilsvarende verktøy basert på kunstig intelligens (KI). Selskapet hevder også at tekstroboten er bedre og billigere i bruk enn for eksempel ChatGPT.

Tidligere har Folketinget frarådet bruken av Tiktok, som eies av det kinesiske selskapet Bytedance.