EDB og Tieto nærmer seg fusjon

Telenor og oppkjøpsfondet Blackstone som mulige eiere i nytt storkonsern.

Publisert Sist oppdatert

EDB Business Partner og TietoEnator går mot en mulig fusjon. Selskapene og deres rådgivere jobber intenst med å skape en nordisk it-gigant. Det fusjonerte selskapet vil ha en anslått markedsverdi på 13-14 milliarder kroner, og en forventet omsetning på 20 milliarder, skriver Dagens Næringsliv.

Ryktene har gått om en fusjon lenge, men kilder opplyser til DN at oppkjøpsfondet Blackstone jobber med Telenor for å fusjonere de to selskapene. Prosessen er fremdeles i startfasen, og bud og fusjon skal fremdeles være et stykke unna.

LES OGSÅ: EDB avkrefter Tieto-bud

Telenor, som eier halvparten av EDB, skal være interesserte i fusjonen, og konsernsjef Jon Fredrik Baksaas er ikke i mot å redusere Telenors eierandeler i et nytt storkonsern.

LES OGSÅ: Kjøper Telenor Tieto?

Blant de viktigste spørsmålene er hvordan en eventuell handel skal strukturteres, og til hvilken pris og bytteforhold. Det kan være aktuelt å ta et fusjonert selskap av børs, skriver Dagens Næringsliv.

LES OGSÅ: EDB-sjefen frir til TietoEnator