
Israelsk tidligere forsvarssjef hacket
Ifølge avisen Haaretz skal mobilen til Benny Gantz, tidligere general og forsvarssjef, blitt hacket av iransk etterretningtjeneste.
Gantz regnes som den største rivalen til Benjamin Netanyahu foran det kommende valget, hvor han er statsministerkandidat. Det var i den forbindelse Israels etterretningstjeneste Shin Bet kontaktet ham og fortalte ham at iransk etterretning hadde brutt seg inn i mobilen hans.
Ifølge en melding fra partiet Kahol Lavan, hvor han er leder, er det fire år siden han gikk av som forsvarssjef, og at det kan stilles flere spørsmål rundt tidspunktet for offentliggjøring av avsløringen.
Ifølge tv-kanalen Channel 12, skal Shin Bet ha oppgitt at Iran hadde tilgang til all informasjon på Gantz’ mobil, og at dette kunne sette både hans og Israels sikkerhet i fare. Shin Bet har ellers ikke ville uttale seg til media om saken.