Second Life sprer virus
Sikkerhetsforskere har demonstrert hvordan Second Life kan misbrukes til å spre virus.
Den virtuelle verdenen Second Life er ikke nødvendigvis så harmløs som den først kan virke. Du kan nemlig risikere å få smuglet skadelig kode inn på maskinen din bare ved å spasere rundt i 3d-miljøet, skriver Comon.dk.
LES OGSÅ: Tjener ekte penger i en virtuell verden
De to sikkerhetsforskerne Charlie Miller og Dino Dai Zovi demonstrerte nylig på en hackerkonferanse hvordan Second Life kan utnyttes til å spre skadelig kode. De har ikke funnet et direkte sikkerhetshull i programvaren, men det viser seg at det er mulig å bruke Apple Quicktime-formatet, som benyttes til å vise multimedieinnhold i Second Life, til å infisere intetanende brukere.
LES OGSÅ: Nasa vil lage nettspill
Dette kan gjøres fordi Quicktime ifølge de to har en rekke sikkerhetsmessige svakheter. Miller og Zovi demonstrerte hvordan disse svakhetene kan brukes til å stjele Linden dollars (valutaen som bruke i Second Life) fra andre avatarer. Den eneste muligheten for å beskytte seg er å deaktivere multimedieavspilling.